Na podstawie Zarządzenia wewnętrznego Nr R021.1.19.2021 Rektora Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie z dnia 22 lutego 2021 roku (PDF, 1.33 MB) adaptacje procesu dydaktycznego przyznawane są na wniosek studenta czy doktoranta, na semestr lub rok akademicki, w zależności od jego sytuacji zdrowotnej.
- Wniosek należy złożyć w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON) Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie (UJD) nie później niż na miesiąc przed planowanym terminem skorzystania z adaptacji. W wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, dopuszcza się złożenie wniosku po tym terminie, o ile rodzaj planowanej adaptacji umożliwia jej wprowadzenie pomimo upływu terminu.
- Wniosek powinien zawierać aktualną dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia i jego związek z wnioskowanymi adaptacjami.
- Jeśli doradca edukacyjny BON UJD uzna przedstawioną dokumentację za niewystarczającą do rozpatrzenia wniosku, może zwrócić się do wnioskującego studenta czy doktoranta z prośbą o uzupełnienie dokumentacji lub o dodatkową konsultację w BON (a w uzasadnionych przypadkach również o konsultację specjalistyczną w odpowiednim terminie wyznaczonym przez BON).
- BON może negatywnie zaopiniować wniosek studenta czy doktoranta, gdy przedstawiona dokumentacja lub wynik konsultacji specjalistycznej nie potwierdzają związku między rodzajem niepełnosprawności lub stanem zdrowia a trudnościami w wypełnianiu obowiązków związanych z realizacją procesu dydaktycznego lub prowadzeniu badań naukowych.
- Zaopiniowany wniosek studenta czy doktoranta BON przekazuje niezwłocznie do właściwego Dziekana Wydziału lub Dyrektora Szkoły Doktorskiej UJD.
- Rozstrzygnięcie w sprawie przyznania adaptacji podejmuje:
- w odniesieniu do studentów – Dziekan Wydziału;
- w odniesieniu do doktorantów – Dyrektor Szkoły Doktorskiej UJD.
- O rozstrzygnięcie wniosku student lub doktorant jest powiadamiany przez właściwy dziekanat lub sekretariat jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie. Kopia rozstrzygnięcia doręczana jest do BON w terminie umożliwiającym wdrożenie adaptacji.
- Po otrzymaniu rozstrzygnięcia BON przesyła do właściwego dziekanatu lub sekretariatu jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie szczegółowe zalecenia dotyczące adaptacji dla danego studenta czy doktoranta.
- Dziekanat lub sekretariat jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie przesyła szczegółowe zalecenia dotyczące adaptacji do nauczycieli akademickich lub osób prowadzących zajęcia dydaktyczne ze studentem czy doktorantem.
- Student czy doktorant po przesłaniu przez dziekanat lub sekretariat zaleceń do wykładowców i egzaminatorów omawia z nimi, we współpracy z BON, szczegóły organizacyjne dotyczące realizacji poszczególnych adaptacji.
- Każda sytuacja osoby ubiegającej się o przyznanie adaptacji procesu dydaktycznego rozpatrywana jest indywidualnie, zgodnie z ideą wyrównywania szans oraz racjonalnego dostosowania do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
- Wszystkie osoby uczestniczące w procedurze przyznawania adaptacji zobowiązane są do ochrony wrażliwych danych związanych z niepełnosprawnościami lub stanem zdrowia wnioskującej oraz do nieujawniania ich osobom nieuprawnionym. Szczegółowa dokumentacja złożona przez osobę ubiegającą się o przyznanie adaptacji, w tym specjalistyczna dokumentacja medyczna, przechowywana jest w BON i może być okazana na życzenie właściwemu Dziekanowi Wydziału lub Dyrektorowi Szkoły Doktorskiej UJD przez doradcę edukacyjnego.
- W przypadku odmowy przyznania adaptacji student lub doktorant ma prawo do odwołania się w formie pisemnej w ciągu 14 dni do Prorektora ds. Rozwoju. Rozstrzygnięcie Prorektora ds. Rozwoju w tej sprawie jest ostateczne.