15 listopada 2022 roku w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza
w Częstochowie odbyło się Seminarium: „NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ A DEINSTYTUCJONALIZACJA”.
Po wprowadzeniu w tematykę Seminarium przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób
z Niepełnosprawnościami, dr Mariolę Mirowską, prof. UJD, uroczystego otwarcia obrad dokonała
Jej Magnificencja Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. W części oficjalnej głos zabrali również: Senator RP dr Ryszard Majer, prof. UJD oraz Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz. Wykład wprowadzający do Seminarium: „Charakterystyka usług społecznych” wygłosił dr hab. Jerzy Krzyszkowski, prof. UJD.
W dyskusji podczas panelu eksperckiego „Usługi społeczne – nowa jakość życia osób
z niepełnosprawnościami” uczestniczyli: Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Justyna Pawlak; Senator RP dr Ryszard Majer, prof. UJD; Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Ilona Nawara-Malik; Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, dr Mariola Mirowska, prof. UJD; Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie SSO Rafał Olszewski; Dyrektor Generalny PRFON Sebastian Szymonik; Pełnomocnik Prezesa Zarządu PFRON Małgorzata Radziszewska oraz Prezes Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski.
Paneliści dyskutowali m.in. o szansach i zagrożeniach procesu deinstycjonalizacji w obszarach polityki społecznej, zdrowia i edukacji, a także o uwarunkowaniach procesu w wymiarze rozwiązań prawnych
i pomocy społecznej. W dyskusji rozważano m.in. w jaki sposób zbudować system profesjonalnych, środowiskowych, rodzinnych i domowych usług społecznych realizowanych przez sektor publiczny, społeczny oraz działania nieformalne. Integralną jego częścią jest proces polegający na reorganizacji istniejących placówek, otwierający je na środowisko, ograniczający ich wielkość i przede wszystkim poprawiający jakość życia osób w nich przebywających.
W części dyskusyjnej/podsumowującej Seminarium paneliści jak i uczestnicy seminarium zwracali uwagę na zasadność ograniczania opieki instytucjonalnej na rzecz opieki świadczonej w środowisku lokalnym. Szansę na przyszłość dostrzeżono w zapewnieniu różnorodnych usług społecznych i pozostawieniu wyboru formy usług odbiorcom. Podkreślono również potrzebę rozwoju usług zindywidualizowanych, szczególnie tych, które mogą ograniczyć konieczność opieki instytucjonalnej, zwłaszcza w sytuacji niepełnosprawności, kryzysu zdrowia psychicznego, starości, kryzysu bezdomności czy w sytuacji opuszczenia swojego domu w wyniku wojny lub z innych powodów. To również szansa na urzeczywistnienie prawa dzieci i młodzieży do życia w rodzinach.
W gronie licznie zgromadzonych uczestników Seminarium znaleźli się dyrektorzy/ kierownicy instytucji/placówek służb społecznych, prawnicy, prezesi/ przedstawiciele organizacji pozarządowych, kół/klubów senioralnych oraz wykładowcy i studenci UJD.
Podczas Seminarium odbył się Dzień Otwarty Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UJD , Forum Senioralne oraz Dzień Pracownika Socjalnego.
Organizatorami Seminarium byli: Katedra Polityki Społecznej, Pracy Socjalnej i Turystyki UJD, Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami wraz z Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Stowarzyszenie Pracy Socjalnej Auxilio Venire.